دانلود مقاله فشار خون بالا

دانلود مقاله فشار خون بالا

دانلود مقاله فشار خون بالا

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 7 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


1


‏فشار خون بالا


‏فشار خون چیست؟


‏سرخرگها خون را از قلب به دیگر نقاط بدن می‌رسانند. ‏برای آنکه خون بتواند در این عروق به جریان در آید، نیاز به فشار مناسبی دارد. این ‏فشار جریان خون در سرخرگهای بدن یعنی فشاری که در هر انقباض عضله قلب در اثر برخورد ‏خون به دیواره سرخرگ وارد می‌شود، ‏فشار خون ‏نام دارد. هنگامی که سرخرگهای بزرگ ‏، قابلیت ارتجاع و استحکام طبیعی خود را از دست بدهند و عروق کوچک ، نیز باریکتر ‏شوند، فشار خون بالا می رود. قلب همانند یک پمپ با انقباض و استراحت خود ، خون را ‏به داخل عروق می‌فرستد. در زمانهای مختلف مراحل این پمپاژ ، فشار خون در سرخرگها ‏تغییر می‌کند.


‏بالاترین میزان فشار خون ، "فشار سیستولیک" است که همان ‏فشاری است که به هنگام انقباض ماهیچه قلب موجب می‌شود تا خون از قلب به سایر نقاط ‏بدن برسد. کمترین میزان فشار خون ، "فشار دیاستولیک" است که فشار بین ضربانهای قلب ‏محسوب می‌شود و مربوط به زمانی است که قلب در حالت استراحت است. فشار خون بر حسب ‏میلیمتر جیوه (mmhg) ‏اندازه گیری می‌شود. میزان فشار خون بر پایه دو عدد نشان داده ‏می‌شود. اولین عدد مربوط به فشار سیستولیک یا ماکزیمم و دومی مربوط به فشار ‏دیاستولیک یا مینیمم است. معمولا یک فشار خون متعادل زیر mmhg 85/140 ‏است. (140 ‏فشار سیستولیک و 85 فشار دیاستولیک). اگر فردی دچار ‏بیماری دیابت ‏باشد، فشار خون وی باید کمتر ‏از mmhg 80/130 ‏باشد.


2


‏شرح بیماری


‏فشار خون بالا عبارت‌ است‌ از افزایش‌ فشار وارده‌ از ‏جریان‌ خون ‏به‌ دیواره‌ رگ‌های‌ خونی‌. فشار ‏خون‌ بالا گاهی‌ «کشنده‌ بی‌سر و صدا» نامیده‌ می‌شود زیرا تا مراحل‌ انتهایی‌ ‏اکثراً هیچ‌ علامتی‌ ندارد. توجه‌ داشته‌ باشید که‌ فشار خون‌ بطور طبیعی‌ در اثر ‏استرس ‏و فعالیت ‏بدنی بالا می‌رود، اما فردی‌ که‌ دچار بیماری‌ فشار خون‌ بالا است‌، به‌ هنگام‌ ‏استراحت‌ نیز فشار خونش‌ بالاتر از حد طبیعی‌ است. رژیم‌های نادرست غذایی ، مصرف ‏زیاد غذاهای چرب و پرنمک ، بی‌تحرکی و زندگی ماشینی از جمله عوامل مستعد کننده برای ‏ابتلا به بیماری پرفشاری خون است.


‏علایم‌ شایع‌ فشار خون بالا


‏بسیاری از افراد که دچار فشار خون بالا ‏هستند، احساس بیماری ندارند و حال عمومی آنان خوب است. 15% افراد سن بالا دارای ‏فشار خون هستند و خودشان خبر ندارند. در مواردی که فشار خون خیلی بالا می رود، ‏سردرد ‏و گاهی ‏اوقات نیز ‏تنگی ‏نفس ‏و خونریزی از بینی رخ می دهد. با این وجود تنها راه تشخیص فشار خون بالا ، ‏اندازه گیری میزان آن است.


‏علایم‌ سردرد و سرگیجه ، خواب‌آلودگی ، گیجی‌ ، ‏کرختی‌ و مور مور شدن‌ در دستها و پاها ، سرفه‌ خونی‌؛ خونریزی‌ از بینی‌ و تنگی‌ ‏نفس‌ شدید مربوط‌ به‌ بالا رفتن‌ فشار خون‌ بطور بحرانی‌ هستند.


‏علل فشار خون بالا


‏از هر ده نفر مبتلا به فشار خون بالا ، در نه نفر آنان ، یعنی 90% علت دقیق ‏برای فشار خون شناخته نشده است که نوع اولیه پرفشاری خون نامیده می‌شود. 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله فشار خون بالا

خرید آنلاین