دانلود مقاله عوامل شيميايي مورد استفاده در صنعت و بیماریها

دانلود مقاله عوامل شيميايي مورد استفاده در صنعت و بیماریها

دانلود مقاله عوامل شيميايي مورد استفاده در صنعت و بیماریها

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 29 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏2


‏عوامل شیمیایی مورد استفاده در صنعت و بیماریها


‏عوامل شيميايي مورد استفاده در صنعت سبب بوجود آمدن اكثر بيماري ها و ‏


‏مسموميت هاي ناشي از كار مي باشند. براي طبقه بندي بيماري هاي ناشي از ‏عوامل شيميائي روش هاي مختلفي به كار برده شده، ولي ظاهراً بهترين روش طبقه بندي با توجه به راه دخول عوامل شيميائي به بدن مي باشد. لذا با توجه به اين امر، تقسيم بندي زير را مي توان انجام داد.


‏الف- بيماري ها و مسموميت هائي كه ناشي از جذب مواد از طريق دستگاه تنفسي مي باشند. ذرات گرد و غبار، گازها و دود از اين طريق جذب مي گردند.


‏ب- بيماري ها و مسموميت هائي كه ناشي از جذب مواد از طريق دستگاه گوارشي مي باشند. از مواردي كه از اين طريق ممكن است وارد بدن شوند و ايجاد ناراحتي نمايند ارسنيك، فسفر و سيانورها قابل ذكرند.


‏ج- بيماري ها و مسموميت هائي كه ناشي از جذب مواد از طريق پوست مي باشند، مانند جذب تترا اتيل سرب، آنيلين، تي ان تي و فنول.


‏گرد غبار:


‏گرد غبار بر اثر تجزيه مواد مختلف جامد به ذرات بسيار كوچك، تشكيل مي شود كه اين ذرات معمولاً مدّتي در هوا شناور مي مانند. اعمال مكانيكي از قبيل خُرد كردن، اره كردن، شكستن، تركاندن، مته كردن، سائيدن و غيره توليد گرد و غبار مي كنند. گرد و غبار از نظر اندازه از ذرات قابل رؤيت با چشم تا ذرات ميكروسكپي و اولتراميكرسكوپي تغيير مي نمايند. گرد و غبار ممكن است داراي منشاء معدني


‏2


‏–‏ شميائي باشد. به هر حال انتشار و پراكندگي آن ها در محيط كار، در افرادي كه با آن تماس پيدا مي كنند، بر حسب جنس گرد و غبار، اندازه ذرات و طول مدت استنشاق و فاكتورهاي ديگر، احتمالاً ايجاد عوارض و بيماري هاي گوناگوني خواهد نمود.


‏گرد و غبارها را بر حسب اين كه باعث بيماري هاي حرفه اي مي شوند يا نه، به دو دسته تقسيم مي كنند:


‏الف- گرد و غبارهاي بي اثر


‏اين نوع گرد و غبارها آمادگي براي سل و يا ساير عفونت ها ايجاد نمي كنند و به طور كلي ريه ها را مختل نمي نمايند. مهمترين اين گرد و غبارها عبارتند از:


‏1- پورد كربن


‏2- كربنات هاي كلسيم و منيزيم


‏3- سيمان


‏4- گچ


‏5- ذرات سمباده


‏6- گرد و غبار آهن


‏ب- گرد و غبارهاي سمي: 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله عوامل شيميايي مورد استفاده در صنعت و بیماریها

خرید آنلاین