دانلود مقاله دستگاه گردش خون انسان

دانلود مقاله دستگاه گردش خون انسان

دانلود مقاله دستگاه گردش خون انسان

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 18 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏دستگاه گردش خون انسان


‏دستگاه گردش خون ‏و ‏لنف ‏شامل ، خون ، قلب و رگهاست. خون پمپ شده از قلب که حاوی مواد غذایی و اکسیژن می‌باشد، توسط ‏سرخرگها در بدن توزیع می‌گردند. شریانها پس از انشعاب به شاخه‌های باریک ، ‏شریانچه‌ها ‏را بوجود می‌آورند و شریانچه‌ها نیز به انشعابات باریکتری به نام ‏مویرگ ختم می‌شوند. مبادله مواد بین خون و سلولهای اندامهای مختلف در سطح مویرگها ‏انجام می‌گیرد. پس از مبادله مواد ، خون مویرگی به وریدچه‌ها منتقل شده و نهایتا ‏توسط وریدهای بزرگ مجددا به قلب برمی‌گردد.


‏خون


‏خون بافت همبند تخصص یافته‌ای است که سلولهای آن در داخل ماده زمینه‌ای مایعی به ‏نام ‏پلاسمای ‏خون ‏شناورند.


‏خون 7 الی 8 درصد وزن بدن را تشکیل می‌دهد و حجم آن در یک فرد بالغ بطور متوسط 5 ‏لیتر می‌باشد. خون به واسطه گردش در داخل ‏رگهای خونی ‏عامل اصلی توزیع مواد ‏غذایی ، ‏اکسیژن ‏و حرارت در بدن و انتقال ‏دی‌اکسید ‏کربن ‏و مواد زاید حاصل از فعالیت سلولها از بافتها به ارگانهای دفعی است. خون ‏همچنین ‏هورمونهای ‏مترشحه از غدد داخلی ‏را به ارگانهای مورد نظر حمل می‌کند.


‏خون در خارج ‏از بدن منعقد شده و سلولها و مواد غیر محلول آن به صورت توده‌ای نسبتا سفت به نام ‏لخته خون ‏درمی‌آید. و قسمت محلول آن به صورت مایعی زرد و روشن ‏به نام سرم ‏از آن جدا می‌گردد. برای جلوگیری از


‏انعقاد ‏خون ‏، به منظور مطالعات خونی ، مقداری ‏هپارین ‏(یک ماده ضد انعقاد) یا ‏سیترات به آن افزوده می‌شود. در این حالت اگر اجازه داده شود ‏سلولهای خونی ‏ته نشین شوند ، ملاحظه خواهد ‏شد از نظر حجمی حدود 55 درصد خون از پلاسما و 45 درصد آن از سلولهای خونی تشکیل شده ‏است. سلولهای خونی شامل گویچه های قرمز ، گویچه های سفید و پلاکتها هستند


‏×××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××


‏الف)گلبول‌های قرمز (Erthrocytes)


‏به سلولهای قرمز خون مشهورند و بیشترین سلولهای خونی را تشکیل می‌دهند. سلولهایی ‏بدون ‏هسته ‏و مقعر‌الطرفین هستند. در شرایط طبیعی قطر آنها بطور متوسط 7.5 میکرون می‌باشد. اگر ‏اندازه سلول کوچکتر از 6 میکرون باشد میکروسیت و اگر بزرگتر از 9 میکرون باشد، ‏ماکروسیت نامیده می‌شوند. حضور گویچه‌های قرمز با اندازه‌های مختلف در خون را ‏آنیزوسیتوزیس ‏و حضور گویچه‌های قرمز با اشکال متفاوت در خون را پویکیلوسیتوزیس ‏می‌نامند. که در حالات مرضی دیده ‏می‌شوند .


‏تعداد گویچه‌های قرمز در حالت طبیعی در خون زنان 3.6 تا 5.5 میلیون ‏در هر میکرولیتر و در خون مردان 4.1 تا 6 میلیون در هر میکرولیتر می‌باشد. نسبت حجم ‏سلولهای خون به کل خون برحسب درصد را ‏هماتوکریت ‏می‌نامیم. هماتوکریت در زنان سالم ‏و بالغ 45 - 35 درصد و در مردان سالم و بالغ 50 - 40 درصد می‌باشد. 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله دستگاه گردش خون انسان

خرید آنلاین