دانلود مقاله دستورالعمل كشوري فلج اطفال ايران 15 ص

دانلود مقاله دستورالعمل كشوري فلج اطفال ايران 15 ص

دانلود مقاله دستورالعمل كشوري  فلج اطفال ايران   15  ص

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 13 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏دستورالعمل كشوري‏  ‏فلج اطفال ايران


‏تعريف فلج اطفال :


‏فلج اطفال يك عفونت حاد ويروسي با دامنه اي متغير از عفونت بدون علامت تا مننژيت آسپتيك، فلج و مرگ است .‏ 


‏عامل بيماريزا :


‏ويروس وحشي پوليواست كه در سه تيپ ( ‏۱‏و‏۲‏و‏۳) ‏مي تواند سبب ايجاد بيماري شود . از بيماران فلجي در اكثر اوقات نوع ‏۱‏ ويروس جدا مي شود . نوع ‏۳‏ كمتر از نوع ‏۱‏ شايع بوده و نوع ‏۲‏ از حداقل موارد جدا مي شود . نوع ‏۱‏ مسئول اغلب اپيدمي هاست و اغلب موارد پوليو ناشي از واكسن را نوع ‏۲‏و‏۳‏ باعث مي شوند .


‏اپيدميولوژي :


‏وقوع :


‏موارد تك گير و اپيدمي ها اكثرا” در تابستان و پائيز رخ مي دهند . فلج اطفال در هر سني ممكن است اتفاق افتد ولي بيشتر بيماري كودكان و نوجوانان است . بهبود استانداردهاي زندگي مي تواند موجب بروز بيماري در سنين بالاتر در افرادي شود ، كه در كودكي به ايمني ناشي از عفونت دست نيافته اند . در جاهايي كه ويروس پوليو شايع است ، پادتن عليه سه نوع ويروس ، از طريق بيماري خفيف يا عفونت بدون علامت در سنين زير ‏۵‏ سال بوجود مي آيد .


‏متعاقب ابتلاء به يك نوع ويروس فلج اطفال ، ايمني نسبت به آن نوع براي تمام عمر كسب ميشود ولي مصونيت متقاطع بين سه نوع ويروس فلج اطفال وجود ندارد و بهمين علت فرد مبتلاء به فلج اطفال را بهنگام ابتلاء به بيماري بايد واكسينه نمود .


‏مخزن :


‏تنها مخزن ويروس ، انسان است . در محيط غيرزنده درمدت كوتاهي از بين مي رود .


‏  


‏راههاي انتقال :


‏در مناطقي كه وضعيت بهداشتي آنها در سطح پائيني است ويروس معمولا” از طريق مدفوعي ‏–‏ دهاني سرايت مي كند . در جاهايي كه وضعيت بهداشتي مطلوبي دارند ، انتشار از طريق تنفسي است . ويروس در مدفوع آسانتر و طي مدت زمان طولاني تري نسبت به حلق قابل جداسازي است .


‏دوره نهفتگي :


‏عموما” ‏۱۴-۷‏ روز در موارد فلجي است ولي از ‏۳۵-۳‏ روز نيز گزارش شده است .


‏دوره سرايت :


‏دقيقا” شناخته شده نيست.درهر دو فرم فلجي و بدون علامت ، وجود ويروس فلج اطفال را مي توان ظرف ‏۳۶‏ ساعت پس از بروز عفونت ، در حلق و يا پس از ‏۷۲‏ ساعت ، در مدفوع اثبات نمود . ويروس حدود ‏۱‏ هفته از حلق و ‏۶-۳‏ هفته همراه با مدفوع دفع مي شود . مبتلايان از حدود يك هفته پيش از بروز علائم عامل آلودگي هستند . 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله دستورالعمل كشوري فلج اطفال ايران 15 ص

خرید آنلاین