دانلود مقاله بیماری دیابت

دانلود مقاله بیماری دیابت

دانلود مقاله بیماری دیابت

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 32 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏1


‏مقدمه:


‏بیماری دیابت:


‏شما به بیماری دیابت (افزایش قند خون) مبتلا هستید که علت این بیماری اختلال در عضئی در بدن شما به نام پانکرانس(لوزالمعده) است.شما خاتنمی هستید که در عین حال باردار می باشید و به دیابت نوع II‏ (دو) مبتلا هستید و وظیفه ما این است که شما را از موضوعاتی در این رابطه آگاه سازیم امیدوارم که تا آخر کار شما بیمار محترم با من همکاری کنید.


‏آناتومی و فیزیولوژی پانکرانس:


‏پانکرانس(لوزالمعده) یک عضو پشت مناقی است( پرده پوشاننده احشاء بدن) که طول ان تقریباً 12تا20 ساناتی متر و وزن آن بین 70 و 120 گرم است.


‏سرپانکرانس در حلقه ی c‏ شکل دوازدهه( گودی مانند روده باریک) قرار دارد و دم آن به طور مایل از قسمت پشتی معده به سمت ناف طحال امتداد‏ پیدا می کند.


‏پانکرانس از خونرسانی غنی برخوردار است که توسط شریان های سلیاک، مزانند یک یک فوقانی( بزرگ سیاهرگ زبرین) و طحالی تأمین می شود.


‏تخلیه و ریدی از طریق سیستم پورت کبد انجام می شود . ‏پانکر‏انس‏ از فیبرهای آوران سمپاتیک و پاراسمپاتیک (رشته های عصبی) برخوردار است که توسط اعصاب واگ و طحالی از طریق شبکه کبدی و سلیاک تأمین می شوند.


‏2


‏عملکرد غیر طبیعی لوز المعده:


‏انسولین توسط سللهای B‏ پانکرانس (یکی از سلولهای لوز المعهده) ترشح می شود که یکی از 4 نوع سلول جزایر لانگرا هانس ( اجتماعی از سلولها) پانکرانس می باشد.


‏انسولین یک هورمون آنابولیک یا ذخیره کننده می باشد.


‏وقتی که یک وعده غذایی خورده شد، انسولین افزایش یافته و گلوگز ( قند خون) را از داخل خون به داخل عضلات، کبد و سلول‏‌‏های چربی حرکت می‏‌‏د‏هد.


‏بیمار محترم شما باید در مورد اثرات انسولین اطلاعاتی داشته باشید:


‏در این سلولها انسولین دارای اثرات زیر می باشد:


‏انتقال و متابولیزه کردن گلوکز برای تولید انرژی


‏تحریک ذخیره گلوکز در کبد و عضلات( به شکل گلیکوژن)


‏ارتقاع ذخیره شدن چربی غذا در بافت های چربی


‏تسریع انتقال آمینواسیدها( مشتق شده از پروتئین های غذا) به داخل سلول


‏انسولین همچنین با شکسته شدن گلوکز، پروتئین و چربی های ذخیره با شکسته شدن گلوکز، پروتئین چربی های ذخیره شده را مهار می‏‌‏کند.


‏در طی دو‏ره ناشتا(نخوردن غذا بین وعده های غذایی و در طول شب) پانکرانس شما به طور مداوم مقادیر خیلی کمی از انسولین را آزاد میکند، هورمون دیگر پانکرانس گلوکاگون نامیده می شود.( که توسط سلول های آلفای جزایر(یکی از انواع سلولهای لوزالمعهده) را نگر‏‌‌‏های ترشح می شود. می‏‌‏شود. ) زمانی که سطح گلوکز خون کاهش یابد، آزاد می 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله بیماری دیابت

خرید آنلاین