دانلود مقاله بينايي سنجي 7ص

دانلود مقاله بينايي سنجي 7ص

دانلود مقاله بينايي سنجي 7ص

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 7 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏بينايي سنجي


‏هدف :


‏علم بينايي‏‌‏سنجي با دو شاخه اصلي چشم پزشكي و بينايي سنجي (اپتومتري) وظيفه حفظ و نگهداري سلامت و بهداشت اين حس ظريف و مهم را بر عهده دارد. ما در اينجا شاخه ناشناخته‏‌‏تر اين علم يعني علم بينايي سنجي را كه در رشته دانشگاهي بينايي‏‌‏سنجي تدريس مي‏‌‏شود، معرفي مي‏‌‏كنيم.


‏بينايي سنجي ، علم مراقبت‏‌‏هاي بينايي است و كارشناسان اين رشته به عنوان مراقبين اوليه بهداشت چشم ، مسؤوليت حفظ و سلامت بينايي را بر عهده دارند.


‏آقاي دوستدار مدير گروه و عضو هيات علمي بينايي سنجي دانشگاه علوم پزشكي ايران در معرفي اين رشته مي‏‌‏گويد:


‏«‏سازمان بهداشت جهاني علم بينايي‏‌‏سنجي را مراقبت اوليه از بينايي مي‏‌‏داند . به اين معنا كه يك بيمار چشم در آغاز بايد توسط يك بينايي‏‌‏سنج (اپتومتريست) معاينه شود تا اگر دچار عيوب انكساري، اختلالات ديد و دو چشمي، انحرافات عضلاني آشكار و غير آشكار ، تنبلي چشم، فيكساسيون‏‌‏هاي غير مركزي و مواردي از اين قبيل بود توسط متخصص بينايي‏‌‏سنجي معاينه گردد و در غير اين صورت به پزشك متخصص ارجاع داده شود.‏»‏‏وي در توضيح هر يك از وظايف بينايي‏‌‏سنج مي‏‌‏گويد:


‏«‏تشخيص و تصحيح عيوب انكساري (نزديك‏‌‏بيني، دوربيني و آستيگماتيسم) با تجويز عدسي‏‌‏هاي مناسب مانند عدسي‏‌‏هاي عينك يا لنزهاي تماسي، تشخيص و تصحيح اختلالات ديد دو چشمي و تنبلي چشم، تعيين بهداشت عمومي چشم و بهداشت بينايي در محيطهاي كار و تحصيل و دادن آموزش لازم در اين زمينه بر عهده بينايي‏‌‏سنج است، يعني يك بينايي سنج بايد بر روي محيطهاي كار از نظر مقدار روشنايي و حفاظت بينايي، كار كارشناسي كند. همچنين تهيه و تجويز وسايل كمك بينايي مانند اكولرهاي ساده، مركب، سيستم‏‌‏هاي تلسكوپيك و تلويزيون‏‌‏هاي مداربسته براي نيمه‏‌‏بينايان و اندازه‏‌‏گيري ميدان بينايي در تخصص فارغ‏‌‏التحصيلان اين رشته مي‏‌‏باشد.


‏از سوي ديگر وقتي يك بيمار به بينايي‏‌‏سنج مراجعه مي‏‌‏كند متخصص اين رشته پس از گرفتن تاريخچه سلامت چشم و معاينه دقيق براي تعيين اشكالهاي اصلي، در صورت نياز بيمار را به متخصص مربوط اعم از چشم‏‌‏پزشك ، متخصص گوش و حلق و بيني ، متخصص داخلي يا متخصص مغز و اعصاب ارجاع مي‏‌‏دهد.


‏براي مثال اگر بيماري پس از مطالعه در ناحيه پيشاني احساس خستگي مي‏‌‏كند و دچار سردرد مي‏‌‏شود اما از نظر بينايي سلامت كامل دارد، بينايي‏‌‏سنج در مرحله اول او را نزد متخصص گوش و حلق و بيني مي‏‌‏فرستد و در صورتي كه در اين زمينه مشكل نداشته باشد نزد متخصص داخلي و سپس متخصص مغز و اعصاب خواهد فرستاد . يا اگر بيماري از تاري ديد شكايت داشت و پس از معاينه مشخص شد كه در ته چشم مشكل دارد، اين بيمار به متخصص چشم در زمينه شبكيه ارجاع داده شده و اگر دچار افتادگي پلك بود نزد متخصص چشم در زمينه پلك فرستاده مي‏‌‏شود.‏»‏ 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله بينايي سنجي 7ص

خرید آنلاین