دانلود مقاله خوردگی عامل تخریب

دانلود مقاله خوردگی عامل تخریب

دانلود مقاله خوردگی عامل تخریب

شما بازدید کنند محترم میتوانید با هزینه ی اندکی فایل (خوردگی عامل تخریب) را تهیه فرمایید.


نوع فایل : word (..doc) - شامل 13 صفحه


قسمتی از متن :


 


‏2


‏1- ‏مقدمه:


‏خوردگی عامل تخریب است که باعث از بین رفتن فلزات وکاهش عمر آن می شود. بدین منظور جهت محافظت از فلزات باید سطوح فلزات در مقابل عوامل خوردگی مقاوم شوند. یکی از این روشها امکان پوشش دادن سطح است. جهت پوشش دادن از روشهای گوناگون استفاده می شود که یک از این روشها پوشش دادن بدون اعمال جریان است که فلزات مس ‏و‏نیکل Cu,Ni)‏) به عنوان پوشش صنعتی کاربرد گسترده ای دارند.


‏2- پوشش دادن فلزات بدون اعمال جریان:


‏جهت پوشش دادن فلزات بدون اعمال ‏جریان ‏دو روش عمده وجود دارد که عبارتند‏: ‏


‏1- روش غوطه وری 2- روش الکترولس


‏3- روش غوطه وری:


‏ساده ترین مثال، رسوب شیمیایی مس بر روی آهن است که با فرو بردن آهن در محلول سولفات مس یا نمک دیگری از مس ایجاد می شود. در این روش به وسیله سمانته کردن مس جای آهن را می گیرد. این روش چندان کاربرد عملی در پوشش دادن فلزات ندارد، زیرا پوشش حاصل نازک است و پس از پوشیده شدن کامل با مس فرآیند متوقف می شود. علاوه بر نازکی، پوشش متخلخل می باشد و چسبندگی آن نیز مطلوب نیست.


‏3


‏ پوشش شیمیایی مس از جهت کاربرد صنعتی در دو مورد کاربرد دارد


‏پوشش تزیینی قطعات فولادی


‏- پوشش ورقه ها و سیمهای فولادی به منظور حفاظت موقت و بهبود خاصیت روغنکاری در حین فرایندهای پرسکاری و کشش عمیق.


‏برای روشهای مختلف رسوب شیمیایی فلزات مثالهای متعددی وجود دارد از جمله، آلیاژهای مس رابا غوطه ور کردن در محلول نمکهای قلع دو ظرفیتی با قلع پوشش می دهند که به منظور کاربرد در عملیات لحیم کاری است. همچنین روی رابر روی آلومینیوم با فروبردن آلومینیوم درمحلولهای گرم و قلیایی زینکات پوشش می دهند تا بتوانند فلزات دیگری از قبیل مس، نیکل و کروم را برروی آن پوشش بدهند. قلع و نقره را می توان با روش شیمیایی بر روی فلزات دیگر پوشش داد و پوششی تزئینی به دست آورد.


‏4- الکترولس:


‏الکترولس یک نوع رسوب شیمیایی ‏که به طور خود به خود روسطح فلزات اعمال می شود و ضخامت پوشش به طور خطی، مادام که ترکیب شیمیایی محلول تغییر نکرده است،اضافه می شود. این روش آبکاری الکترولس می باشد. فلزاتی که آنها را می توان به طور خود به خود پوشش داد عبارت اند از: مس، نیکل، آهن ، کبالت، نقره، طلا، پلاتین و پالادیم. از بین این فلزات مس و نیکل کاربرد زیادی دارند و در صنایع الکترونیک و یا برای فلزینه کاری پلاستیکها ، در آماده سازی آنها برای آبکاری الکترویکی، به کار می روند. نقره و طلا نیز به میزان محدودی در صنایع الکترونیک به کار می روند. 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله خوردگی عامل تخریب

خرید آنلاین