دانلود مقاله آلیاژهای سرامیکی

دانلود مقاله آلیاژهای سرامیکی

دانلود مقاله آلیاژهای سرامیکی

شما بازدید کنند محترم میتوانید با هزینه ی اندکی فایل (آلیاژهای سرامیکی) را تهیه فرمایید.


نوع فایل : word (..doc) - شامل 10 صفحه


قسمتی از متن :


 


‏1


‏آلیاژهای تجارتی و سرامیکها


‏لازم است که گفته شود بیشتر آلیاژهای تجارتی در قسمتهای ساده تر نمودارهای فازی واقع است. مثلا 99 درصد آلیاژهای برنج در ناحیه تک فازی واقعند.


‏همچنین برنزهای متداول کمتر از 10% ‏قلع دارند و در سیستم cu -sn‏(14-9) از نظر تجارتی به ناحیه هایی که ظاهر پیچیده تری دارند توجه چندانی نمی شوند.


‏در فصل 11 به آلیاژهایی مانند ‏ 0 Al- 10mg, 90 mg -10Al,95 Al-5Cu ‏ 9‏ توجه خاصی مبذول می شود‏ زیرا هرکدام از آنها درد های تک فازی هستند ولی در حین سرد شدن از منحنی حد حلالیت می گذرد.


‏با کنترل کردن سرعتی که فاز دوم جدا می شود می توان استحکام آلیاژ را تا حدود زیادی افزایش داد و این از نظر مهندس بسیار با ارزش است.


‏سیستم A1-S1‏ اساس تصفیه نیمه ها و مواد مربوطه را از نظر تجارتی فراهم ‏ ‏می سازد. در دو بخش بعد ، الیاژهای ( اهن- کربن ) با جزئیات آنها مورد مطالعه قرار می گیرند. زیرا اولا در هر تمدن صنعتی فولاد بزرگترین آلیاژ است .


‏و ثانیا فولادها را بعنوان نخستین نمونه برای عملیات حرارتی می توان بکار برد. کنترل ساختمان میکروسکوپی و در نتیجه خواص آلیاژها از طریق عملیات حرارتی با کاربرد نمودارهای فازی میسر است.


‏در مورد سرامیکها نیز نمودارهای فازی بهمان اندازه مهم است . با وجود این در این کتاب فقط سه نمودار سرامیکی بحث و بررسی خواهد شد.


‏2


‏اولین نمودار مربوط به سرامیکهایی است که اساس آنها خاک رس است . خاکهای رس با کیفیت بهتر بعد از عمل تقریبا شامل‏ 40Al2O3-60SiO2‏ هستند.


‏نمودار Fe-O‏ تغییرات بدون نسبت وزنی را برای Fe-O‏ ‏ که در فصلهای قبلی بحث شد نشان می دهد.


‏نمودار Feo-mgo‏ نشان می دهد که محلول جامد‏ Mgo ,FeO‏ پایین تر از دمای حد جامد ، با هر ترکیبی وجود دارد و با سیستمCu-Ni‏ که شامل مواد فلزی است قابل مقایسه می باشند.


‏-‏ سیستم " آهن ‏–‏ کربن "


‏فولاد ( STELL‏) که نخستین آلیاژ آهن و کربن است می تواند اکثر واکنشها و ساختمانهای میکروسکوپی متداول بمنظور تغییر خواص مواد را در برگرفته و توصیف نماید.


‏همچنین آلیاژهای آهن و کربن بعنوان اساسی ترین مواد مهندسی ساختمان بکار می روند.


‏قابلیت تغییر فولادها بعنوان مواد مهندسی را از فولادهای متنوع بسیاری که تولید شده اند می توان دریافت. از یک طرف فولادهای بسیار نرم برای کاربردهایی چون سپر اتومبیل و صفحه اجاق وجود دارد و از طرف دیگر فولادهایی سخت و سفت برای تیغه های مولد بکار می روند. 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله آلیاژهای سرامیکی

خرید آنلاین