دانلود مقاله سخن چينى 10 ص

دانلود مقاله سخن چينى 10 ص

دانلود مقاله سخن چينى 10 ص

با هزینه ای اندکی شما میتونید فایل (سخن چينى 10 ص) را تهیه کنید.


فایل : word (..doc) - تعداد 10 صفحه


قسمتی از متن :


 


‏1


‏سخن چينى :


‏دو به هم زنى . اين كه يكى به ديگرى بگويد : فلان در باره تو چنين سخن ناروا گفت يا فلان كار ناشايست در باره تو كرد . اين صفت زشت ترين صفات رذيله وقبيح ترين خوى آدمى است كه آيات واخبار در نكوهش آن بيش از حد وحصر آمده .


‏سخن چینی غالبا به این گفته می‏شود که سخن کسی را که پشت‏سر دیگری گفته به وی باز گوید، مثلا بگوید فلان درباره تو چنین و چنان گفت؟ یا نسبت‏به تو چنین و چنان کرد، و بدین سان نوع خاصی از افشاء سر و پرده‏دری و متضمن فساد یا بدگوئی و سعایت است.و گاه به شخصی که پشت‏سر او سخن گفته شده اختصاص ندارد، بلکه به کشف و افشاء آنچه مورد کراهت است اطلاق می‏شود، خواه کراهت کسی باشد که از او نقل یا به او نقل می‏شود یا کراهت‏شخص سوم و خواه کشف و افشاء به گفتار باشد یا به نوشتن یا به رمز و اشاره، و خواه آنچه نقل شده از اعمال باشد یا از اقوال، و خواه بر کسی که از او نقل می‏شود عیب و نقصی باشد یا نباشد. بنابراین سخن چینی مساوی است‏با فاش کردن راز و پرده دری و در این صورت هر چه از احوال مردم دیده شود که به افشاء آن راضی نباشند اشاعه آن سخن چینی است.پس بر هر مسلمانی لازم است که از آنچه از احوال دیگران می‏داند سکوت کند، مگر وقتی که حکایت و نقل آن برای مسلمانی سودمند باشد یا از گناهی جلوگیری شود.چنانکه اگر ببیند کسی مال دیگری را می‏برد بر اوست که برای حفظ حق صاحب مال گواهی دهد، اما اگر ببیند که کسی مالی را برای خود پنهان می‏کند، باز گفتن آن سخن چینی و فاش کردن راز است.


‏باعث‏سخن چینی غالبا بدخواهی نسبت‏به کسی است که از وی سخن چینی می‏شود، و این داخل در ایذاء است، و گاهی انگیزه آن اظهار محبت‏به مخاطب است، و یا برای تفریح و سرگرمی و وقت گذرانی و پرگوئی است، و به هر حال شکی نیست که سخن چینی از پست‏ترین کارهای زشت است.


‏2


‏و آیات و اخباری که در ذم آن رسیده از حد شمار بیرون است‏.


‏سخن چنینى، نوعى افشاى سرّ و پرده درى و از صفات خبیثه و بسیار پست است و از آن ‏تعبیر به سعایت هم مى شود، که موجب کینه و عداوت و دشمنى، بین دو فامیل، یا دو رفیق ‏و یا زن و شوهر مى شود.


‏خداوند تبارک و تعالى مى فرماید:


(‏وَیْلٌ لِکُلِّ ‏هُمَزَة لُمَزَة);[53] واى بر هر عیب جو (و سخن چین) و طعنه زن.


‏هم چنین مى ‏فرماید:


(‏هَمّاز مَشّاء بِنَمِیم مَنّاع لِلْخَیْرِ مُعْتَد أَثِیم);[54] سخن ‏چین و عیب جو، مانع خیر، و ستمگر و گناهکار است.


‏رسول خدا(صلى الله علیه وآله) نیز مى فرماید:


‏لا یدخل الجنة نمّام[55]; سخن ‏چین به بهشت نمى رود.


‏هم چنین مى فرماید:


‏الا انبئکم بشرارکم؟ قالوا بلى یا ‏رسول الله قال المشّاؤن بالنمیمة، المفرّقون بین الاحبّه، الباغون للبراء ‏المعایب[56]; مى خواهید شما را به بدترین شما آگاه کنم؟ عرض کردند: بلى، یا رسول ‏الله. فرمود: آنان که به سخن چینى مى روند و میان دوستان جدایى مى افکنند و براى ‏پاکان عیب جویى مى کنند.


‏پس باید کسى را که از دیگران بدگویى و سخن چینى مى کند، ‏نهى از منکر نمود. 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله سخن چينى 10 ص

خرید آنلاین