دانلود مقاله اعتیاد زنان باردار خانواده جامعه 16ص

دانلود مقاله اعتیاد زنان باردار خانواده جامعه 16ص

دانلود مقاله اعتیاد   زنان باردار   خانواده   جامعه 16ص

برای شما بازدید کننده محترم این مقاله کامل را تهیه کرده ایم.


اعتیاد زنان باردار خانواده جامعه 16ص


پسوند : word (..doc) - صفحه : 16


بخشی از فایل :


 


‏اعتياد و تاثير داروها بر روي زنان باردار


‏زماني که يک زن باردار مي شود براي او خيلي مهم است که زندگي سالمي داشته باشد، به مقدار کافي غذاي مغذي بخورد، مقدار کافي استراحت کند و مرتباً ورزش کند. همچنين ضروري است که از هر چيزي که براي او يا بچه اش مضر است اجتناب کند. مخصوصاً اينکه الکل، سيگار و مواد مخدر را ترک کند. براي يک زن باردار، سوءمصرف مواد از دو لحاظ خطرناک است اول اينکه ممکن است داروها مانع از توانايي او براي حاملگي شود. دوم اينکه بعضي داروها مي توانند مستقيماً رشد قبل از تولد را مختل کنند. جهان واقعاً از اين مشکل در خطر است که نسل هاي جديد کم رشد کنند.


‏در واقع همه داروهاي غيرمجاز مثل هروئين و کوکائين براي زن باردار خطراتي در بردارد همچنين مواد قانوني مثل الکل و تنباکو و حتي داروهاي پزشکي نيز مي توانند مضر باشند. زن باردار براي سلامتي خود و نوزادش بايد تا حد امکان از همه آنها اجتناب کند. بعضي داروها در هر زمان از دوران بارداري که مصرف شوند مضر هستند اما بعضي در مراحل خاصي آسيب زننده اند. بيشتر اندام ها و سيستم هاي بدن نوزاد، تا 10 هفته اول حاملگي يا کمي بعد از آن شکل گرفته است. در طول اين مرحله، بعضي داروها مخصوصاً الکل مي تواند باعث شکل گيري ناقص بعضي قسمت ها مثل رشد فوتوس قلب، دست يا پا و ويژگي هاي چهره شود.


‏مرحله رشد قبل از تولد: بعد از تقريباً هفته دهم، فوتوس بايد به سرعت در وزن و اندازه رشد کند. در اين مرحله داروهاي خاصي ممکن است به اندام هايي که هنوز در حال رشدند مثل چشم ها و همچنين سيستم اعصاب آسيب بزند. ادامه مصرف دارو، خطر سقط جنين و حاملگي زودرس را افزايش مي دهد. ولي بيشترين خطر داروها در اين مرحله، امکان مداخله آنها در رشد طبيعي است. تاخير در رشد نوزاد باعث مي شود که خيلي زود يا خيلي کوچک يا هر دوي اينها متولد شد. نوزادان با وزن پايين نياز به مراقبت ويژه دارند و زمينه بيشتري براي بيماري هاي شديد يا حتي مرگ دارند.


‏مرحله تولد: چندين دارو مي توانند به طور خاص در پايان حاملگي مضر باشند. اين داروها احتمالاً حاملگي را مشکل تر و خطرناک مي کنند يا مشکلات سلامتي براي نوزاد تازه متولد شده به وجود مي آورند. تعداد زيادي دارو به طور بالقوه در طول حاملگي موثرند که فوايد آنها از خطراتش مهم ترند. يک زن بايد قبل از مصرف هر دارويي با دکتر يا ماماي خود مشورت کند. در زير تعدادي از داروهاي پزشکي نام برده شده که بايد با احتياط زياد مصرف شود يا از استفاده همزمان اجتناب شود:


‏▪‏ايزوترتينوين و تگيسون براي درمان آکنه مزمن استفاده مي شود که ممکن است باعث شکل گيري ناقص طولاني مدت در طول مرحله رشد اندام شود.


‏▪‏ضدتشنج ها مثل فنيتوين و کاربامازپين براي جلوگيري از حمله مغزي صرعي استفاده مي شود. اين داروها با آسيب هاي قلب و صورت و بيماري روحي مرتبطند.


‏▪‏داروهاي ضدميگرن مثل ارگوتامين و متوسرجيه که مانع از حملات ميگرني مي شوند ولي خطر حاملگي زودرس را افزايش مي دهند.


‏▪‏آسپرين، ايبوپروفين و ديگر داروهاي ضدالتهابي مانع لخته شدن خون مي شوند و خطر خونريزي غيرقابل کنترل را براي مادر و نوزاد افزايش مي دهند. در پايان حاملگي اين داروها مانع از توليد هورمون هايي مي شوند که زايمان را تحريک مي کنند به طوري که زايمان تا حد خطرناکي ممکن است به تاخير بيفتد. 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله اعتیاد زنان باردار خانواده جامعه 16ص

خرید آنلاین