دانلود مقاله علی شریعتی 16ص

دانلود مقاله علی شریعتی 16ص

دانلود مقاله علی شریعتی 16ص

برای شما بازدید کننده محترم این مقاله کامل را تهیه کرده ایم.


علی شریعتی 16ص


پسوند : word (..DOC) - صفحه : 16


بخشی از فایل :


 


‏1


‏زندگی


‏علی شریعتی در ‏دوم آذر‏ سال ‏۱۳۱۲‏ در ‏مزینان‏، یک روستای سنتی کوچک، کنار کویر، در نزدیکی ‏سبزوار‏ دیده به جهان گشود. پدرش محمد تقی شریعتی، موسس کانون حقایق اسلامی و مادرش زهرا امینی، زنی روستایی متواضع و حساس بود. پدر پدر بزرگ علی، ملاقربانعلی، معروف به آخوند حکیم، مردی فیلسوف و ‏فقیه‏ بود که در مدارس قدیم ‏بخارا‏ و ‏مشهد‏ و ‏سبزوار‏ تحصیل کرده و از شاگردان برگزیده ‏ملاهادی سبزواری‏ محسوب می‌شد.‏


‏در سال ‏۱۳۳۱‏، اولین بازداشت او رخ داد و این اولین رویارویی او و نظام حکومتی بود. در تاریخ ‏۲۴ تیر‏ سال ‏۱۳۴۷‏ با ‏پوران شریعت رضوی‏، یکی از همکلاسی‌هایش ازداوج کرد.


‏شریعتی تحصیلات دانشگاهی خود را در ‏مشهد‏ گذراند و تحصیلات عالی خود را در سال‏ ‏۱۳۴۱‏ در ‏فرانسه‏ و در رشته تاریخ و جامعه‌شناسی مذهبی ادامه داد. در سال ‏۱۳۴۳‏ به ایران برگشت و در مرز دستگیر شد. حکم دستگیری از سوی ‏ساواک‏ بود و متعلق به ۲ سال پیش یعنی در هنگام خروج از ایران که به همان دلیل معلق مانده بود و در عین حال لازم‌الاجرا بود. بعد از بازداشت به ‏زندان قزل‌قلعه‏ در ‏تهران‏ منتقل شد. اوائل شهریور همان سال بعد از آزادی به ‏مشهد‏ برگشت.


‏2


‏از آبان ماه ‏۱۳۵۱‏ تا تیر ماه ‏۱۳۵۲‏، دکتر به زندگی مخفی روی آورد. ساواک به دنبال او بود و از تعطیلی به بعد، متن سخنرانی‌های دکتر با اسم مستعار به چاپ می‌رسید. در تیر ماه ‏۱۳۵۲‏، دکتر در نیمه شب به خانه‌اش مراجعه کرد و دو روز بعد به شهربانی مراجعه کرد و خودش را معرفی کرد. بعد از آن روز به مدت ۱۸ ماه به انفرادی رفت.‏


‏شریعتی سپس در فروردین سال ۱۳۵۲ تحت شرایط ویژه‌ای آزاد شد که بر طبق آن اجازه تدریس، انتشار، و یا برپایی گردهمایی را چه به صورت خصوصی و چه عمومی نداشت. علاوه بر این، ساواک کلیه تحرکات او را به شدت زیر نظر داشت.


‏شریعتی این شرایط را نپذیرفت و تصمیم به هجرت از ایران گرفت. اما سه هفته بعد از ورود به ‏سواتهمپتون‏ انگلستان، به طرز مشکوکی از دنیا رفت. دلیل رسمی مرگ وی حمله قلبی اعلام شد، اما بسیاری از طرفداران و خانواده او معتقد بودند که ساواک مسوول مستقیم مرگ شریعتی است. هرچند مدارکی که این اتهام را به طور قطع اثبات کند هرگز بدست نیامد، اما هنوز در ایران بسیاری از او با نام ‏شهید‏ یاد می‌کنند. شریعتی بر خلاف وصیت خود که خواسته بود بود وی را در حرم امام هشتم شیعیان در ‏مشهد‏ دفن کنند، در حرم ‏حضرت زینب(س)‏، در شهر ‏دمشق‏ به خاک سپرده شد. 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله علی شریعتی 16ص

خرید آنلاین