دانلود مقاله دكتر محمد خوانساري 6ص

دانلود مقاله دكتر محمد خوانساري 6ص

دانلود مقاله دكتر محمد خوانساري 6ص

با هزینه ای اندکی شما میتونید فایل (دكتر محمد خوانساري 6ص) را تهیه کنید.


فایل : word (..doc) - تعداد 5 صفحه


قسمتی از متن :


 


‏1


‏دكتر محمد خوانساري ( چهره هاي ماندگار)


‏ 


‏ 


‏نخبه كسي است كه در حوزه ي استعداد و علاقه اش، با اخلاص ، تلاش كند و در اين راه از خداوند نيز مدد گيرد تا به نتيجه برسد.


‏تبيان : لطفاً شرح مختصري از زندگي خود را براي مخاطبان سايت تبيان بفرماييد.


‏بنده به سال 1300 هـ . ش در اصفهان متولد شدم. ديپلم دانشسرا را در اصفهان گرفتم و چون رتبه ممتاز آوردم ، براي ادامه تحصيل به تهران فرستاده شدم . يك سال زير نظر اساتيد بزرگواري همچون مرحوم جلال الدين همايي ، مرحوم رضازاده شفق و مرحوم مدرس رضوي تلمذ كردم و ديپلم ادبي دريافت نمودم. سپس براي ادامه تحصيل در دانشگاه ، رشته فلسفه و علوم تربيتي را ( در آن زمان فلسفه و علوم تربيتي يك رشته بود) برگزيدم. در اين سال ها نيز تحت تعليم بزرگاني چون مرحوم دكتر يحيي مهدوي ، علي اكبر سياسي ، مرحوم فاضل توني و مرحوم ملك الشعراي بهار بودم. بعد از آن رشته ادبيات را هم گذراندم . سپس به مدت سه سال دبيري كردم . بعد هم به دعوت دكتر سياسي ‏–‏ رئيس وقت دانشگاه تهران ‏–‏ با رتبه دبيري به تدريس در دانشگاه پرداختم. مدتي نيز براي مطالعات علمي به پاريس رفتم و در كلاس هاي روانشناسي و فلسفه و زبان شركت كردم. لازم به ذكر است كه مدتي به منزل مرحوم توني مي رفتم و نزد ايشان تلمذ مي كردم . از متون عربي گرفته تا منطق و فلسفه اسلامي ؛ اما بيشتر از همه روي منطق كار كردم. اصلاً سبب علاقه من به منطق ، ايشان بودند.


‏3


‏ 


‏تبيان : اساس منطق و پشتوانه استدلال هاي آن چيست؟


‏اساس منطق و اساساً زير بناي فكر انسان اين اصل معروف است كه : النقيضان لايجتمعان و لايرتفعان . يعني اجتماع و ارتفاع دو نقيض محال است.


‏اين اصل ، مبناي رياضيات است و پشتوانه تمام استدلالات همين است. به طوري كه به آن اول الاوائل يا اُمّ القضايا مي گويند.


‏به نظر من يكي از آيات بزرگ الهي در نفس انسان همين قضيه است. چون به خود آشكار است و چيزهاي ديگر به آن روشن و آشكار مي شوند ؛ مثل نور. اگر اين زير بنا حذف شود ، تمام دستگاه فكري انسان به هم مي ريزد.


‏ 


‏ 


‏تبيان : يكي از آثار ارزشمند شما كتاب "منطق صوري" است كه بسيار مورد توجه دانشجويان و اهل قلم قرار گرفته و چندين بار نيز تجديد چاپ شده است. مباحث منطق ، تقريباً تخصصي و سنگين است ، شما اين مباحث را در اين كتاب به چه نحوي ارائه داده ايد؟


‏اين كتاب چكيده اي از مطالعات بسيار من است و عمده سعي بنده اين بوده كه مباني منطق به زباني بسيار ساده ارائه شود. چون تمام مباحث منطق به نحوي با معقولات ثاني در ارتباط هستند . اين معقولات هم بسيار مجرد و انتزاعي مي باشند. چنان كه گاه حتي تصور اين مفاهيم هم مشكل است. مثل تصور كردن نوع ، جنس ، جوهر ، عَـَرض و ..... من فقط تلاش كرده ام به نحوي به هر يك از آنها تا اندازه اي مفهوم بدهم و با مثال هاي متنوع و متعدد عينيت بخشم ، به طوري كه براي خواننده قابل فهم باشد، كاري كه در ديگر كتاب هاي منطق انجام نشده است. 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله دكتر محمد خوانساري 6ص

خرید آنلاین