دانلود مقاله دكتر محمد معين 4ص

دانلود مقاله دكتر محمد معين 4ص

دانلود مقاله دكتر محمد معين 4ص

شما بازدید کنند محترم میتوانید با هزینه ی اندکی فایل (دكتر محمد معين 4ص) را تهیه فرمایید.


نوع فایل : word (..doc) - شامل 4 صفحه


قسمتی از متن :


 


2


‏دکتر محمد معین


‏نهم ارديبهشت ماه 1297 هجري شمسي درخانواده اي از علماي روحاني رشت،‏ ‏پسربچه اي پا به دنيا گذاشت. اوكه اولين فرزند خانواده بود توسط جد پدريش شيخ محمد تقي معين العلما (محمد) نام گذاري شد. خانه آن دريكي ازمحلات اصلي رشت قرارداشت وهمراه با جد پدري وعمويش (حسن) دراين خانواده زندگي مي كردند.


‏محمد پدرش را خيلي كم مي ديد چون (شيخ ابوالقاسم) طلبه علوم ديني بودوسخت مشغول آموختن علوم قديمه وديني نزد پدرش وديگر مدرسان مشهور شهر رشت بود. تنها چيزي كه از پدر درخاطرمحمد نقش بسته بود عادت بعد از نماز پدرش بودكه سر انگشت هاي دو دست را باهم تماس مي داد ودرحالي كه به آن خيره مي شد وزيرلب جملاتي را زمزمه مي كرد. محمد ازاين كار چيزي سر درنمي آورد اما سعي مي كرد مثل او چهارزانو بنشيند‏ ‏وكارهايش را تقليد كند وبعدها فهميد كه پدرش درتعقيبات نماز آيه الكرسي را مي خواند. مدتي بودكه وضعيت گيلان آشفته بود وخانواده معين هم نيز به هم خورده بودند وبعد ازكسالتي كه مادر محمد عارض شده بود پدر او نيز به شدت مريض شد واو را به خانه نزديكان بردند وشب 13 شعبان بود كه محمد را به نزد پدرش بردند ودراين شب كنار پدر ماند وفردا يعني درروز14 شعبان كه ناگهان خبر ناگواري از منزلشان رسيد وهمه چيز را برهم زد. مادرش بطور ناگهاني فوت كرده بودولي محمد به درستي نمي دانست چه اتفاقي افتاده است. واما مي ديد كه با این خبر حال پدر بدتر شد. ودرست 5 روز ديگر محمد از صداي ناگهاني گريه وزاري اقوامش متحير شد. وصدا از اتاقي درآمد كه پدرش درآن خوابيده بود ووقتي كه به داخل اتاق دويد ديد كه روي پدرش را با پارچه سفيد پوشانده وپدرش آرام خوابيده بود.واز همهمه وگريه وزاري مردم توانست ‏كسي را ببيند كه او را صدا مي زند. محمد محمد ويك دفعه كسي او را بغل گرفت وبوسيد وگفت: محمد جان چه زود يتيم شدي.


‏وبعد از مرگ پدرومادر مراقبت او را برادر كوچكش علي كه جد پدريش (شيخ محمد تقي معين العلما) برعهده گرفت ومحمد پسربچه اي كنجكاو وبا استعدادي بود وچيزهاي زيادي درزير سايه پدربزرگ ياد گرفت. ووقت مدرسه گرفتن محمد شد كه درآن ايام مدرسه امروزي نبود واين پدربزرگ بودكه او را به مكتب فرستاد وسخت گيري استادها دل خوشي براي معين نبود. از اينكه هم مكتبي هاي او را به فلك مي بستند بسيار ناراحت مي شد. البته اوضاع رشت به دليل قيام جنگليها وسنگر بندي انگليسي ها دراطراف شهر آنچان به هم ريخته بود كه مكتب ها تعطيل شد.


2


‏وبعداز سركوبي قيام جنگلي ها وشهادت ميرزا كوچك خان شعله انقلاب گيلان رو به خاموشي گذاشت و از سوي سپاهان دولت به ظاهر امنيت برقرار شده و زندگي شهرها روال عادي خود را پيدا كرد. ‏و محمد دوباره به مكتب رفت و اما بيشتر از كتابخانه پدربزرگ‏ش چيزي مي آموخت تا از مكتب. در همين دوران بودكه صرف و نحو عربي وقسمتي از علوم قديمي را نزد پدربزرگش و مرحوم سيد مهدي رشت آبادي قرار گرفت.‏ و بعد از تعطيل شدن مكتب به مدارس ‏ ‏امروزي مجدد در كلاس سوم ابتدايي پذيرفتند و او تا كلاس ششم در همان مدرسه (دبيرستان اسلامي امروزه) درس خواندو در سال 1304 هـ .ش ‏موفق به اخذ تصديق نامه نهايي دوره ابتدايي شد.


‏و در سال 1305 در ميان مردم شوروشوقي ايجاد شد و اداره جديدي افتتاح شد‏ به نام اداره احصائيه كه به مردم شناسنامه يا سجل مي داد و به خاطر لقب پدر بزرگ ‏او معين العلما بود محمد ‏به اسم معين لقب گرفت محمد را كلاس اول متوسط را نيز در همان مدرسه خواند ‏و بعد به مدرسه متوسطه ‏نمره دولتي رشت منتقل شد. پس ز دو سال توانست شهادت نامه اول متوسطه را دريافت كرد‏ ‏و اداره معارف گيلان‏ هر سال دو سه نفر از شاگردان ممتاز را انتخاب ‏مي كرد و براي تهران با هزينه دو تومان مي فرستاد. و محمد بخاطر این كه سال چهارم را با معدل ممتاز نماز كرد. بود جزء همين گروه شد‏.‏ ‏و او به تهران رفت و در مدرسه عالي دارلمعلمين تهران نام نويسي كرد و مدت ‏این دوره 3 سال بود و او دانشجويي صبور و پر استعداد و در كارخود خيلي دقيق بود و به طوري كه در سال سوم به زبان فرانسوي مسلط شد و در حضور استاد فرانسوي درباره‏ (لردبايرون) ‏شاعر مشهور انگليسي قرن نوزدهم سخراني ‏كرد و در خردادماه 1313 با ارائه رساله اي به زبان فرانسه در موصوع شعر (لونكت دوليل و مكتب پاراناس)‏ موفق به اخذ درجه ليسانس در اديبان و فلسفه با نمره ممتاز شد‏.‏ و بعد از اخذ ليسانس ‏ ‏ ‏در سال 1314 به مدت 6 ماه به سربازي رفت و در دانشكده‏ ‏افسري احتياط در درجه افسر وظيفه بود‏ و در مهرماه به دبيرستان شاهپور اهواز به استان خوزستان فرستاده شد. و بعد از س‏ه ماه در كارداني ولياقت در آن‏ سن و سال ‏كم ‏به رياست دانشسراي شبانه روزي منصوب ‏شد‏.‏ و بعد از چندي به صورت مكاتبه اي در رشته روانشناسي انيستيتو روانشناسي بروكسل (بلژيك‏) نام نويسي كرد و در فنون مختلفي مثل: خط شناسي 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله دكتر محمد معين 4ص

خرید آنلاین