دانلود مقاله استاد مطهری 15ص

دانلود مقاله استاد مطهری 15ص

دانلود مقاله استاد مطهری 15ص

خریدار گرامی شما میتوانید فایل (استاد مطهری 15ص) را ویرایش کنید.


استاد مطهری 15ص - word (..DOC) - دانلود مقاله استاد مطهری 15ص ,استاد مطهری 15ص,دانلود دانلود مقاله استاد مطهری 15ص ,استاد,مطهری,15ص


فایل : filetypetxt


15 صفحه


متن نمونه :


 


1


‏ ‏دوران کودکی و نوجوانی


‏او در ‏فریمان‏ واقع در ۷۵ کیلومتری شهر ‏مشهد‏ در یک خانواده اصیل روحانی چشم به جهان می‏‌‏گشاید. پس از طی دوران طفولیت به مکتبخانه رفته و به فراگیری دروس ابتدایی می‏‌‏پردازد. در سن دوازده سالگی به ‏حوزه علمیه مشهد‏ عزیمت نموده و به تحصیل مقدمات علوم اسلامی اشتغال می‏‌‏ورزد. در سال ۱۳۱۶ علیرغم مبارزه شدید ‏رضاخان‏ با روحانیت و علیرغم مخالفت دوستان و نزدیکان، برای تکمیل تحصیلات خود عازم ‏حوزه علمیه قم‏ می‏‌‏شود در حالی که به تازگی موسس آن آیت الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم ‏حائری یزدی‏ دیده از جهان فروبسته و ریاست حوزه را سه تن از مدرسان بزرگ آن آیات عظام ‏سید محمد حجت‏، ‏سید صدرالدین صدر‏ و ‏سید محمد تقی خوانساری‏ به عهد گرفته‏‌‏اند.


2


‏دوران جوانی


‏در دوره اقامت پانزده ساله خود در قم از ‏آیت الله العظمی بروجردی‏ (در فقه و اصول) و ‏امام خمینی‏ (به مدت ۱۲ سال در ‏فلسفه‏ ‏ملاصدرا‏ و ‏عرفان‏ و ‏اخلاق‏ و ‏اصول‏) و ‏علامه سید محمد حسین طباطبائی‏ (در فلسفه‏ ‏: الهیات ‏شفای‏ ‏بوعلی‏ و دروس دیگر) بهره می‏‌‏گیرد. قبل از هجرت آیت الله العظمی بروجردی به قم نیز استاد مطهری گاهی به بروجرد می‏‌‏رفته و از محضر ایشان استفاده می‏‌‏کرده‏‌‏است. وی مدتی نیز از آیت الله ‏حاج میرزا علی آقا شیرازی‏ در اخلاق و عرفان بهره‏‌‏های معنوی فراوان برده‏‌‏است. از اساتید دیگر استاد مطهری می‏‌‏توان از آیت الله ‏سید محمد حجت‏ (در اصول) و آیت الله ‏سید محمد محقق داماد‏ (در فقه) نام برد. وی در مدت اقامت خود در قم علاوه بر تحصیل علم، در امور اجتماعی و سیاسی نیز مشارکت داشته و از جمله با ‏فدائیان اسلام‏ در ارتباط بوده‏‌‏است. در سال ۱۳۳۱ در حالی که از مدرسین معروف و از امیدهای آینده حوزه به شمار می‏‌‏رود به تهران مهاجرت می‏‌‏کند. در تهران به تدریس در ‏مدرسه مروی‏ و تألیف و سخنرانی‏‌‏های تحقیقی می‏‌‏پردازد. در سال ۱۳۳۴ اولین جلسه تفسیر ‏انجمن اسلامی دانشجویان‏ توسط استاد مطهری تشکیل می‏‌‏گردد. در همان سال تدریس خود در دانشکده الهیات و معارف اسلامی ‏دانشگاه تهران‏ را آغاز می‏‌‏کند. در سالهای ۱۳۳۷ و ۱۳۳۸ که ‏انجمن اسلامی پزشکان‏ تشکیل می‏‌‏شود. استاد مطهری از سخنرانان اصلی این انجمن است و در طول سالهای ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۰ سخنران منحصر به فرد این انجمن می‏‌‏باشد که بحثهای مهمی از ایشان به یادگار مانده‏‌‏است. 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله استاد مطهری 15ص

خرید آنلاین