دانلود مقاله ابن سینا 20ص

دانلود مقاله ابن سینا 20ص

دانلود مقاله ابن سینا 20ص

برای شما بازدید کننده محترم این مقاله کامل را تهیه کرده ایم.


ابن سینا 20ص


پسوند : word (..DOC) - صفحه : 20


بخشی از فایل :


 


2


‏ابن سینا


‏ابن سینا (شیخ الرئیس ابو علی سینا) یا پور سینا (‏۹۸۰‏ - ‏۱۰۳۷‏) ‏دانشمند‏, فیلسوف و پزشک ‏ایرانی‏ بود. وی ۴۵۰ کتاب در زمینه‏‌‏های گوناگون نوشته‏‌‏است که تعداد زیادی از آن‏‌‏ها در مورد پزشکی و فلسفه‏‌‏است. ‏جرج سارتون‏ او را مشهورترین دانشمند سرزمین‏‌‏های اسلامی می‏‌‏داند که یکی از معروف‏‌‏ترین‏‌‏ها در همه‏ٔ‏ زمان‏‌‏ها و مکان‏‌‏ها و نژادها است. کتاب معروف او ‏کتاب قانون‏ است.


‏ ‏زندگی


‏ابن سینا بلخی یا پورسینا حسین پسر عبدالله زاده در سال ۳۷۰ هجری قمری و در گذشته در سال ۴۲۸ هجری قمری، دانشمند و پزشک و فیلسوف بود. نام او را به تفاریق ابن سینا، ابوعلی سینا، و پور سینا گفته‏‌‏اند. در برخی منابع نام کامل او با ذکر القاب چنین آمده: حجة


3


‏‌‏الحق شرف‏‌‏الملک شیخ الرئیس ابو علی حسین بن عبدالله بن حسن ابن علی بن سینا البخاری. وی صاحب تألیفات بسیاری است و مهم‏‌‏ترین کتاب‏‌‏های او عبارت‏‌‏اند از ‏شفا‏ در ‏فلسفه‏ و ‏منطق‏ و ‏قانون‏ در ‏پزشکی‏.


‏«‏بوعلی سینا را باید جانشین بزرگ ‏فارابی‏ و شاید بزرگ‏‌‏ترین نماینده حکمت در تمدن اسلامی بر شمرد. اهمیت وی در تاریخ فلسفه اسلامی بسیار است زیرا تا عهد او هیچ‏‌‏یک از حکمای مسلمین نتوانسته بودند تمامی اجزای فلسفه را که در آن روزگار حکم دانشنامه‏‌‏ای از همه علوم معقول داشت در کتب متعدد و با سبکی روشن مورد بحث و تحقیق قرار دهند و او نخستین و بزرگ‏‌‏ترین کسی است که از عهده این کار برآمد.‏»‏(اموزش و دانش در ایران، ص۱۲۵)


‏«‏وی شاگردان دانشمند و کارآمدی به مانند ‏ابوعبید جوزجانی‏، ‏ابوالحسن بهمنیار‏، ابو منصور طاهر اصفهانی و ابوعبدالله محمد بن احمد المعصومی را که هر یک از ناموران روزگار گشتند تربیت نمود.‏»‏(خدمات متقابل اسلام و ایران، ص۴۹۳)


‏بخشی از زندگینامه او به گفته خودش به نقل از شاگردش ابو عبید جوزجانی بدین شرح است:


‏پدرم عبدالله از مردم ‏بلخ‏ بود در روزگار ‏نوح پسر منصور‏ سامانی به ‏بخارا‏ درآمد. بخارا در آن عهد از شهرهای بزرگ بود. پدرم کار دیوانی پیشه کرد و در روستای خرمیثن به کار گماشته شد. به نزدیکی آن روستا، روستای افشنه بود. در آنجا پدر من، مادرم را به همسری برگزید و وی را به عقد خویش درآورد. نام مادرم 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله ابن سینا 20ص

خرید آنلاین