دانلود مقاله اطلاعات اولیه فولاد

دانلود مقاله اطلاعات اولیه فولاد

دانلود مقاله اطلاعات اولیه فولاد

با هزینه ای اندکی شما میتونید فایل (اطلاعات اولیه فولاد) را تهیه کنید.


قسمتی از متن :


 


‏فولاد


‏اطلاعات اولیه


‏محصول ‏کوره ذوب آهن ‏، ‏چدن ‏است که معمولا دارای ناخالصی ‏کربن ‏و مقادیر جزئی ناخالصی‌های دیگر است که به نوع ‏سنگ معدن ‏و ناخالصی‌های همراه آن و همچنین ‏به چگونگی کار کوره بلند ذوب آهن بستگی دارد. از آنجایی که مصرف عمده ‏آهن ‏در صنعت بصورت ‏فولاد ‏است، از این رو ، باید به روش مناسب چدن را به فولاد تبدیل کرد که در این عمل ‏ناخالصی‌های کربن و دیگر ناخالصی‌ها به مقدار ممکن کاهش ‌یابند.


‏روشهای تهیه فولاد


‏روش بسمه‏:


‏در این روش ناخالصی‌های موجود در چدن مذاب را به کمک سوزاندن در ‏اکسیژن ‏کاهش داده و آن را به فولاد تبدیل می‌کنند. پوشش جدار داخلی کوره بسمه از ‏سیلیس ‏یا ‏اکسید منیزیم ‏و گنجایش آن در حدود 15 تن ‏است. نحوه کار کوره به این ترتیب است که جریانی از هوا را به داخل چدن مذاب هدایت ‏می‌کنند، تا ناخالصی‌های کربن و ‏گوگرد ‏به صورت گازهای SO2 ‏و CO2 ‏از محیط خارج شود و ناخالصی‌های ‏فسفر ‏و سیلیس موجود در چدن مذاب در واکنش با اکسیژن موجود در هوا به صورت اکسیدهای غیر ‏فرار P4O10) ‏و (SiO2 ‏جذب جدارهای داخلی کوره شوند ‏و به ترکیبات زودگداز Mg3(PO4)2 ‏و MgSiO3 ‏تبدیل و سپس به صورت ‏سرباره ‏خارج شوند. سرعت عمل این روش زیاد ‏است، به همین دلیل کنترل مقدار اکسیژن مورد نیاز برای حذف دلخواه ناخالصی‌های چدن ‏غیرممکن است و در نتیجه فولاد با کیفیت مطلوب و دلخواه را نمی‌توان به این روش بدست ‏آورد.


‏روش کوره باز (یا روش مارتن(


‏در این روش برای جدا کردن ناخالصی‌های موجود در چدن ، از اکسیژن موجود در ‏زنگ آهن ‏یا اکسید آهن به جای اکسیژن موجود ‏در هوا در روش بسمه (به منظور سوزاندن ناخالصی‌هایی مانند کربن ، گوگرد و غیره) ‏استفاده می‌شود. برای این منظور از کوره باز استفاده می‌شود که پوشش جدار داخلی آن ‏از MgO ‏و CaO ‏تشکیل شده است و گنجایش آن نیز بین 50 تا 150 تن ‏چدن ‏مذاب است. حرارت لازم برای گرم کردن ‏کوره از گازهای خروجی کوره و یا ‏مواد نفتی ‏تأمین می‌شود. برای تکمیل ‏عمل اکسیداسیون ‏، هوای گرم نیز به چدن مذاب ‏دمیده می‌شود. زمان عملکرد این کوره طولانی‌تر از روش بسمه است. از این نظر می‌توان ‏با دقت بیشتری عمل حذف ناخالصی‌ها را کنترل کرد و در نتیجه محصول مرغوب‌تری به دست ‏آورد.


‏روش الکتریکی


‏از این روش در تهیه فولادهای ویژه‌ای که برای مصارف علمی ‌و صنعتی بسیار دقیق لازم ‏است، استفاده می‌شود که در ‏کوره الکتریکی ‏با الکترودهای ‏گرافیت ‏صورت می‌گیرد. از ویژگی‌های این روش این است که احتیاج به ماده سوختنی و اکسیژن ‏ندارد و ‏دما ‏را می‌توان نسبت به دو روش قبلی ، بالاتر برد.


‏این روش برای تصفیه مجدد ‏فولادی که از روش بسمه و یا روش کوره باز بدست آمده است، به منظور تبدیل آن به ‏محصول مرغوبتر ، بکار می‌رود. برای این کار مقدار محاسبه شده‌ای از زنگ آهن را به ‏فولاد به دست آمده از روشهای دیگر ، در کوره الکتریکی اضافه کرده و حرارت می‌دهند 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله اطلاعات اولیه فولاد

خرید آنلاین